Honda EU7000iS Super Quiet Inverter Generator 7000WATT 120/240V
The generator comes with an easy-to-use control panel, which includes a range of outlets and switches for optimal user control. It has four 120V outlets, one 120/240V twist-lock outlet, and one 30A locking plug, allowing for a wide range of applications. The generator also comes with a special "i-Monitor" LCD display, which provides real-time information on fuel consumption, run time, and other important parameters, ensuring you are always aware of your generator's status.
EngineHonda GX390 EFI
Displacement389cc
AC Output120/240V 7000W max. (58.3/29.1A) 5500W rated (45.8/22.9A)
Receptacles20A 125V GFCI Duplex (2), 30A 125V Locking Plug, 30A 125/250V Locking Plug
DC OutputN/A
Starting SystemRecoil, electric
Fuel Tank Capacity5.1 gal.
Run Time per Tankful6.4 hrs.@ rated load, 16.0 hrs. @ 1/4 load
Dimensions (L x W x H)47.2"x27.6"x28.4" Handles Folded: 33.4"x27.6"x 28.4"
Noise Level58 dB(A) @ rated load, 52 dB(A) @ 1/4 load
Dry Weight263.2 lb.
Residential Warranty3 Years
Commercial Warranty3 Years
EngineHonda GX390 EFI
Displacement389cc
DC OutputN/A
Fuel Tank Capacity5.1 gal.
Dry Weight263.2 lb.
Residential Warranty3 Years
Commercial Warranty3 Years
Description